SKU: SAFE-HSM-30M Category: Tags: , , , ,
Brand: Safe and Sound
MPN: SAFE-HSM-30MReceive 21 OutPoints! when you buy this product
Description
The presented product is a Half-size Medium Box with a set of 2 foam trays, for storing and carrying 30 regular miniatures on 40mm bases.
Each package includes:
  • 1 x half-sized cardboard box;
  • 2 x foam trays with 15 trapezoid-shaped compartments, each 54mm long x 30mm minimum width x 40mm maximum width x 40mm deep;
  • 1 x 10mm thick foam layer adhered to the inside lid protecting the top of the miniatures;
  • 1 x Velcro attachments to prevent unwanted opening of the box.
External dimensions of the box: 280mm x 218mm x 126mm.
Internal dimensions of the box: 252mm x 200mm x 122mm.
Dimensions of each foam trays: 252mm x 200mm x 50mm (40mm deep space + 10mm thick foam bottom).